Գումարվող թվերը կոչվում են գումարելիներ, իսկ գումարման արդյունքը՝ գումար։
Բնական թվերի գումարման տեղափոխական օրենք․
Գումարելիների տեղերը փոխանակելիս գումարը չի փոխվում։
Բնական թվերի գումարման զուգորդական օրենքը․
Եթե երկու թվերի գումարին գումարվում է երրորդ թիվը, արդյունքը հավասար կլինի այն թվին, որը ստացվում է, եթե առաջին թվին գումարվում է երկրորդ և երրորդ թվերի գումարը։
Դասարանական առաջադրանքներ․
1․ Գտե՛ք առաջին երեք կարգային միավորների գումարը։1+2+3=6
2․ Գտե՛ք ամենամեծ եռանիշ թվի և ամենափոքր քառանիշ թվի գումարը։999+1000=1999
3․ Կիրառելով գումարման տեղափոխական օրենքը՝ հաշվել առավել հարմար եղանակով։
- 150+200+250= 150 + 250 + 200 = 600
- 796+100+4+250= 796 + 4 + 100 + 250 = 1150
- 38000+6550+2000 = 3800 + 2000 + 6550 = 46550
4․ Կիրառելով գումարման զուգորդական օրենքից՝ հաշվեք առավել հարմար եղանակով։
- 39+13+87 =13+87+39=139
- 196+17+283= 17+283+196=486
- 1032+968+255= 1032+968+255=2255
5. Կիրառելով գումարման տեղափոխական և զուգորդական օրենքները՝ հաշվեք առավել հարմար եղանակով։
- 64+18+36=64+36+18=108
- 393+8+92+107=393+107+8==600
- 2059+2311+441+689+14=2059+441+2311+689=5514
6․ Մեքենան առաջին օրն անցել է 115կմ, երկրորդ օրը՝ 15կմ-ով ավելի։ Երրորդ օրը մեքենան անցել է 10կմ-ով ավելի, քան առաջին երկու օրում։ Ընդամենը քանի՞ կիլոմետր է անցել մեքենան երեք օրում։115+15 =130, 130 + 115 = 245, 245 + 10 = 255, 115 + 130 + 255 = 500
7․Հինգ միանման աթոռակներն արժեն 18000 դրամ։ Ինչքա՞ն պետք է վճարել 12 այդպիսի աթոռակների համար։ 18000 : 5 = 3600, 3600 x 12 = 43200
Տնային առաջադրանքներ․
1․ Գտե՛ք ամենափոքր հնգանիշ թվի և ամենամեծ երկնիշ թվի գումարը։ 10000 + 99 = 10099
2․ Գրե՛ք որևէ երկու եռանիշ թիվ, որոնց գումարը եռանիշ է, և երկու եռանիշ թիվ, որոնց գումարը քառանիշ է։
100 + 200 = 300
999 + 300 = 1299
3․ Կիրառելով գումարման տեղափոխական օրենքը հաշվել առավել հարմար եղանակով։
- 6480+224+500+20 = 6480 + 20 + 500 + 224 = 7224
- 12000+6214+8000= 12000 + 8000 + 6214 = 26214
- 7480+364+500+20= 7480 + 20 + 500 + 364 = 8364
4․ Կիրառելով գումարման զուգորդական օրենքից՝ հաշվեք առավել հարմար եղանակով։
- 57+60+40 = 60 + 40 + 57 = 157
- 101+999+1001 = 1001 + 999 + 101 = 2101
- 333+6667+1992 = 6667 + 333 + 1992 = 8992
5. Կիրառելով գումարման տեղափոխական և զուգորդական օրենքները՝ հաշվեք առավել հարմար եղանակով։
- 276+9+24+91 = 276 + 24 + 91 + 9 = 400
- 1035+49+465+101 = 1035 + 465 + 49 + 101 = 1650
- 654+17+346+250+750 = 654 + 346 + 250 + 750 + 17 = 2017