04.10.2020

11․ Եթե ունեցածս փողը կրկնապատկեմ և 6դրամ ավելացնեմ, 40դրամ կստացվի։ Ինչքա՞ն փող ունեմ։

լուծում 40 – 6 = 34 34 : 2= 17

Պատ․՝17

10․ Երկու մառաններում 1183 շիշ գինի կա, առաջինում երկրորդից 183-ով ավելի է։ Ամեն մառանում քանի՞ շիշ գինի կա։

1183 – 183 = 1000

1000 : 2 = 500

500 + 183 = 683

Պատ․՝ 1-683 2-500

9․ Երեք ծառայող 9510դրամ ստացան։ Եթե առաջինը 410 դրամով պակաս ստանար, երկրորդը՝ 250-ով ավելի, իսկ երրորդը՝ 680-ով պակաս, բոլորը հավասար վարձատրված կլինեին։ Յուրաքանչյուրը ինչքա՞ն ստացավ։

9510 – 410 = 9100

9100 + 250 = 9350

9350 – 680 = 8670

8670 : 3 = 2890

2890 + 410= 3300

2890 – 250 = 2640

2890 + 680 = 3570

Պատ․՝ 3300, 2640, 3570

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s